10 min branja·

Plača voznika tovornjaka na Nizozemskem 2026: vodnik po mesečnih plačah

Avtor: The Industry Voice

Plača voznika tovornjaka na Nizozemskem 2026: vodnik po mesečnih plačah

Če želite primerjati te razpone plač z odprtimi delovnimi mesti, preglejte aktualne zaposlitve za voznike tovornjakov na Nizozemskem ali si oglejte, kako lahko podjetja najamejo voznike tovornjakov na Nizozemskem.

Nizozemska plačuje med najvišjimi plačami za voznike tovornjakov v Evropi, in razkorak med tem, kaj vozniki mislijo, da lahko zaslužijo, ter tem, kaj delodajalci dejansko plačujejo v letu 2026, je širši, kot se večina zaveda. Po podatkih TLN (Transport en Logistiek Nederland) nizozemskemu prevoznemu sektorju manjka več kot 15.000+ poklicnih voznikov, in ta pomanjkanje je dvignilo osnovne plače pri vseh vrstah relacij. Poročilo IRU o pomanjkanju voznikov potrjuje, da je Nizozemska eden od najbolj zaostrenih tržišč za voznike v EU, kjer prosta delovna mesta ostajajo nezapolnjena v povprečju 90+ dni. Ta vodnik razčlenjuje, koliko vozniki tovornjakov na Nizozemskem dejansko zaslužijo v letu 2026 — glede na relacijo, mesto in izkušnje — da lahko primerjate svoj položaj z dejanskim trgom.

Povprečna plača glede na vrsto relacije

Vrsta relacije je najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na vašo mesečno bruto plačo. Spodnja tabela prikazuje tržne stopnje za leto 2026 pri nizozemskih delodajalcih v logistiki, na podlagi podatkov CBS o plačah, raziskav sektorja TLN in aktivnih zaposlitvenih oglasov.

Vrsta relacijeMesečna bruto plača (EUR)Letna bruto plača (EUR)Opombe
Lokalna / mestna dostava2.600,- – 3.000,- EUR31.200,- – 36.000,- EURVsak večer domov, urbana distribucija
Regionalna3.000,- – 3.400,- EUR36.000,- – 40.800,- EUR1-2 noči zunaj na teden, osredotočeno na Benelux
Dolge nacionalne relacije3.200,- – 3.700,- EUR38.400,- – 44.400,- EURCelotna pokritost Nizozemske, nekaj nočitev
Mednarodna3.500,- – 4.200,- EUR42.000,- – 50.400,- EURRelacije po vsej EU, tedenske rotacije
Nevarno blago / ADR3.800,- – 4.500,- EUR45.600,- – 54.000,- EURZahtevan certifikat ADR, premijske stopnje

Mednarodne in ADR relacije plačujejo največ, a hkrati zahtevajo tudi največ časa stran od doma. Lokalna distribucija plača manj, zagotavlja pa predvidljiv urnik — kompromis, ki ga mora vsak voznik presoditi sam.

Plača glede na mesto/regijo

Pomembno je, od kod vozite. Rotterdam in Venlo sta vedno na vrhu plačne lestvice zaradi obsega tovora v pristanišču in čezmejnega tovora, medtem ko so celinska mesta, kot je Utrecht, nižje, a ponujajo bolj stabilne relacije z vsakodnevnim prihodom domov.

Mesto / regijaPovprečna mesečna plačaKljučne panogeOpombe
Rotterdam3.300,- – 3.800,- EURPristaniška logistika, prevoz zabojnikovNajvečje evropsko pristanišče, najvišje povpraševanje
Amsterdam3.100,- – 3.600,- EURLetališki tovor, distribucija za trgovino na drobnoSchiphol Cargo + vozlišča e-trgovine
Venlo3.100,- – 3.500,- EURČezmejna logistikaVrata do nemške regije Ruhr
Eindhoven3.000,- – 3.400,- EURVisoka tehnologija, proizvodnjaOskrbovalne verige ASML, Philips
Utrecht2.900,- – 3.300,- EURCentralna distribucijaPrehranska trgovina na drobno, nacionalni distribucijski centri

Plača glede na stopnjo izkušenj

StopnjaIzkušnjeMesečna bruto plačaOpombe
Začetnik0-2 leti2.600,- – 2.900,- EURPogosto zahteva Code 95 + vozniško dovoljenje C/CE
Srednja raven3-5 let2.900,- – 3.400,- EURBrez prekrškov, regionalne relacije
Izkušen6-10 let3.400,- – 3.900,- EURMednarodni in specializirani tovor
Senior / specialist10+ let3.900,- – 4.500,- EURADR, cisterne, težki transport

Dejavniki, ki vplivajo na vašo plačo

  • CAO Transport en Logistiek — kolektivna pogodba za celoten sektor določa obvezne minimume za osnovno plačo, nadure in dodatke. Vsak delodajalec, podpisan k CAO, ne more plačati pod lestvico. Vedno preverite, da je delodajalec skladen s CAO, preden podpišete.
  • Premija za certifikat ADR — prevoz nevarnega blaga običajno dodaja 200,- – 400,- EUR/mesec k osnovni plači.
  • Dodatki za nočno in vikend delo (toeslagen) — nočne izmene (22:00-06:00) dodajo približno 19-50% na osnovno urno postavko. Vikend delo dodaja 50-100%.
  • Velikost podjetja — veliki logistični izvajalci (DHL, DSV, Vos Logistics) ponavadi plačajo nekoliko manj kot srednje veliki regionalni delodajalci, ponujajo pa boljše ugodnosti, pokojnine in kakovost vozil.
  • Sezonski vrhunci — obseg tovora v pristanišču Rotterdam naraste v Q4. Veliko voznikov v Q4 zasluži 15-20 % več z nadurami in bonusnim delom.

Položaj Nizozemske v evropskem tovornem prometu

Nizozemska ima v evropskem tovornem prometu veliko večjo vlogo, kot bi glede na svojo velikost pričakovali. Rotterdam je največje pristanišče na celini, Schiphol je eno najbolj obremenjenih tovornih letališč, država pa leži ob izlivu Rena. TLN ocenjuje nacionalno pomanjkanje voznikov na več kot 15.000 odprtih delovnih mest, število pa še narašča. Delodajalci se odzivajo z višjimi osnovnimi plačami, bonusi ob podpisu pogodbe (pogosto 1.500,- € – 3.000,- €) in plačanimi obnovitvenimi tečaji Code 95.

Kaj morate vedeti o stroških življenja

  • Amsterdam — najdražji najemniški trg. Enosobno stanovanje stane 1.600,- € – 2.200,- € /mesec.
  • Rotterdam — cenovno ugodnejši. Enosobni najemi stanejo 1.100,- € – 1.500,- €.
  • Eindhoven — dobro razmerje med ceno in kakovostjo. Najemi stanejo 900,- € – 1.300,- €.
  • Venlo in mejna mesta — najcenejša izbira. Veliko voznikov plača 500,- € – 800,- € za skupno nastanitev za voznike.

Nastanitev, ki jo zagotovi delodajalec, je pogosta za mednarodne voznike, zlasti na koridorju Venlo in v okolici pristanišča Rotterdam. Vedno preverite, ali se nastanitev odšteje od vaše bruto plače ali pa je ponujena kot ugodnost — razlika v neto plači lahko znaša 400,- € – 600,- € /mesec.

FAQ

Frequently Asked Questions

Povprečna plača voznika tovornjaka na Nizozemskem v letu 2026 je 3.200,- – 3.700,- EUR/mesec bruto za voznika na nacionalnih dolgih relacijah. Lokalni vozniki zaslužijo 2.600,- – 3.000,- EUR, mednarodni ali ADR vozniki pa lahko s dodatki dosežejo 4.500,- EUR/mesec.

CAO Transport en Logistiek je kolektivna pogodba za celoten sektor, ki določa pravno zavezujoče minimalne plače, stopnje za nadure, dodatke za dopust in delovne pogoje za voznike tovornjakov na Nizozemskem. Pred sprejetjem katere koli ponudbe pisno preverite, da je delodajalec skladen s CAO.

Državljani EU za delo pri nizozemskem delodajalcu ne potrebujejo delovnega dovoljenja. Potrebujete veljavno vozniško dovoljenje C/CE, izdano v EU (rijbewijs), veljavno kvalifikacijo Code 95 in registrirano številko BSN (burgerservicenummer) za davčne namene. Vozniki iz držav zunaj EU potrebujejo ločeno delovno in bivalno dovoljenje, ki ga uredi delodajalec.

Da. Certifikat ADR običajno dodaja 200,- – 400,- EUR/mesec k osnovni plači, izkušeni vozniki ADR v rotterdamskem pristanišču pa lahko dosežejo 4.500,- EUR/mesec. Pridobitev certifikata stane 400,- – 700,- EUR, večina delodajalcev pa stroške povrne v prvem letu zaposlitve.

Da. Fyndaro je za voznike tovornjakov popolnoma brezplačen. Enkrat ustvarite profil, preverite svoje dovoljenje, delodajalci pa vas kontaktirajo neposredno — brez provizij agencij, brez naročnine, brez skritih stroškov.

Pripravljeni poiskati svojo naslednjo zaposlitev voznika na Nizozemskem?

Nizozemski delodajalci aktivno zaposlujejo v letu 2026. Ustvarite brezplačen profil Fyndaro in dovolite nizozemskim prevoznim podjetjem, da vas kontaktirajo neposredno. Preglejte aktualne zaposlitve za voznike tovornjakov na Nizozemskem brez agencij in brez stroškov za voznike.

Profil Fyndaro