10 min lukuaika·

Rekkakuskin palkka Alankomaissa 2026: kuukausipalkkaopas

Kirjoittaja: The Industry Voice

Rekkakuskin palkka Alankomaissa 2026: kuukausipalkkaopas

Jos haluat verrata näitä palkkahaarukoita avoimiin työpaikkoihin, selaa avoimia rekkakuskin työpaikkoja Alankomaissa tai katso, miten yritykset voivat palkata rekkakuskeja Alankomaissa.

Alankomaat maksaa yhtä korkeimpia rekkakuskien palkkoja Euroopassa, ja ero sen välillä, mitä kuljettajat luulevat voivansa ansaita, ja mitä työnantajat todellisuudessa maksavat vuonna 2026, on laajempi kuin useimmat tajuavat. TLN:n (Transport en Logistiek Nederland) mukaan hollantilaisesta kuljetusalasta puuttuu yli 15.000+ ammattikuljettajaa, ja tämä pula on nostanut peruspalkkoja kaikissa reittityypeissä. IRU:n kuljettajapulaa koskeva raportti vahvistaa, että Alankomaat on yksi EU:n tiukimmista kuljettajamarkkinoista, ja avoimet työpaikat ovat nyt täyttämättä keskimäärin yli 90+ päivää. Tämä opas erittelee, mitä rekkakuskit Alankomaissa todella ansaitsevat vuonna 2026 — reitin, kaupungin ja kokemuksen mukaan — jotta voit verrata omaa asemaasi todelliseen markkinatilanteeseen.

Keskipalkka reittityypin mukaan

Reittityyppi on yksittäinen suurin tekijä kuukausittaisessa bruttopalkassasi. Alla oleva taulukko kuvastaa vuoden 2026 markkinahintoja hollantilaisten logistiikkatyönantajien keskuudessa, perustuen CBS:n palkkatietoihin, TLN:n alan kyselyihin ja avoimiin työpaikkailmoituksiin.

ReittityyppiKuukausibrutto (EUR)Vuosibrutto (EUR)Huomiot
Paikallinen / kaupunkijakelu2.600,- € – 3.000,- €31.200,- € – 36.000,- €Kotona joka ilta, kaupunkijakelu
Alueellinen3.000,- € – 3.400,- €36.000,- € – 40.800,- €1-2 yötä viikossa, Benelux-painotteinen
Kansallinen kaukoliikenne3.200,- € – 3.700,- €38.400,- € – 44.400,- €Koko Alankomaiden kattavuus, jonkin verran yöpymisiä
Kansainvälinen3.500,- € – 4.200,- €42.000,- € – 50.400,- €EU:n laajuiset reitit, viikkorotaatiot
Vaarallisten aineiden kuljetus / ADR3.800,- € – 4.500,- €45.600,- € – 54.000,- €ADR-sertifikaatti vaaditaan, premium-palkat

Kansainväliset ja ADR-reitit maksavat parhaiten, mutta niihin kuuluu myös enemmän aikaa poissa kotoa. Paikallisjakelu maksaa vähemmän, mutta takaa ennustettavan aikataulun — kompromissi, jonka joka kuljettaja joutuu punnitsemaan itse.

Palkka kaupungin/alueen mukaan

Sillä, mistä ajat, on merkitystä. Rotterdam ja Venlo nousevat jatkuvasti palkkataulukon kärkeen sataman ja rajat ylittävän rahtiliikenteen volyymien ansiosta, kun taas sisämaan kaupungit kuten Utrecht ovat alempana mutta tarjoavat vakaammat, päivittäin kotiin pääsevät reitit.

Kaupunki / alueKeskimääräinen kuukausipalkkaKeskeiset toimialatHuomiot
Rotterdam3.300,- € – 3.800,- €Satamalogistiikka, konttikuljetuksetEuroopan suurin satama, suurin kysyntä
Amsterdam3.100,- € – 3.600,- €Lentorahti, vähittäiskaupan jakeluSchiphol Cargo + verkkokaupan keskukset
Venlo3.100,- € – 3.500,- €Rajat ylittävä logistiikkaPortti Saksan Ruhrin alueelle
Eindhoven3.000,- € – 3.400,- €Huipputeknologia, valmistusASML:n, Philipsin toimitusketjut
Utrecht2.900,- € – 3.300,- €KeskusjakeluElintarvikevähittäiskauppa, kansalliset jakelukeskukset

Palkka kokemustason mukaan

TasoKokemusKuukausibruttoHuomiot
Aloitustaso0-2 vuotta2.600,- € – 2.900,- €Vaatii usein Code 95 -pätevyyden + rijbewijs C/CE -ajokortin
Keskitaso3-5 vuotta2.900,- € – 3.400,- €Puhdas rekisteri, aluereitit
Kokenut6-10 vuotta3.400,- € – 3.900,- €Kansainvälinen + erikoiskuljetukset
Senior / erikoisosaaja10+ vuotta3.900,- € – 4.500,- €ADR, säiliöautot, raskaat kuljetukset

Tekijät, jotka vaikuttavat palkkaasi

  • CAO Transport en Logistiek — koko alan kattava työehtosopimus määrittää pakolliset vähimmäistasot peruspalkalle, ylitöille ja lisille. Mikään CAO:n allekirjoittanut työnantaja ei saa maksaa taulukon alapuolelta. Varmista aina, että työnantaja noudattaa CAO:ta ennen allekirjoittamista.
  • ADR-sertifikaattilisä — vaarallisten aineiden kuljettaminen nostaa peruspalkkaa tyypillisesti 200,- € – 400,- € /kuukausi.
  • Yö- ja viikonloppulisät (toeslagen) — yövuorot (22:00-06:00) nostavat tuntipalkkaa noin 19-50% peruspalkan päälle. Viikonlopputyö nostaa sitä 50-100%.
  • Yrityksen koko — suuret logistiikkayritykset (DHL, DSV, Vos Logistics) maksavat yleensä hieman vähemmän kuin keskisuuret alueelliset työnantajat, mutta tarjoavat parempia etuja, eläkkeitä ja laadukkaampaa kalustoa.
  • Sesonkihuiput — Rotterdamin sataman volyymit nousevat huippuunsa Q4:ssä. Monet kuljettajat tienaavat 15–20 % enemmän Q4:ssä ylitöiden ja bonustyön ansiosta.

Alankomaiden asema Euroopan rekkaliikenteessä

Alankomaat lyö paljon painoluokkansa yläpuolella Euroopan rahtiliikenteessä. Rotterdam on mantereen suurin satama, Schiphol yksi vilkkaimmista rahtilentokentistä, ja maa sijaitsee Reinin suulla. TLN arvioi kuljettajapulan olevan kansallisesti 15 000+ avointa tehtävää, ja luku kasvaa. Työnantajat vastaavat tähän korkeammalla peruspalkalla, aloitusbonuksilla (usein 1.500,- – 3.000,- EUR) ja maksetuilla Code 95 -kertauskoulutuksilla.

Mitä sinun kannattaa tietää elinkustannuksista

  • Amsterdam — kallein vuokramarkkina. Yksiö maksaa 1.600,- – 2.200,- EUR/kuukausi.
  • Rotterdam — edullisempi. Yksiöiden vuokrat ovat 1.100,- – 1.500,- EUR.
  • Eindhoven — hyvä hinta-laatusuhde. Vuokrat ovat 900,- – 1.300,- EUR.
  • Venlo ja raja-alueen kaupungit — halvin vaihtoehto. Monet kuljettajat maksavat 500,- – 800,- EUR jaetusta kuljettajamajoituksesta.

Työnantajan tarjoama majoitus on yleistä kansainvälisille kuljettajille, erityisesti Venlon käytävällä ja Rotterdamin sataman ympäristössä. Varmista aina, vähennetäänkö majoitus bruttopalkastasi vai tarjotaanko se etuna — ero käteen jäävässä palkassa voi olla 400,- – 600,- EUR/kuukausi.

FAQ

Frequently Asked Questions

Rekkakuskin keskipalkka Alankomaissa vuonna 2026 on 3.200,- € – 3.700,- € /kuukausi brutto kansallisen kaukoliikenteen kuljettajalle. Paikallisliikenteen kuljettajat ansaitsevat 2.600,- € – 3.000,- €, ja kansainvälisen liikenteen tai ADR-kuljettajat voivat yltää 4.500,- € /kuukausi lisineen.

CAO Transport en Logistiek on koko alan kattava työehtosopimus, joka määrittää lailla sitovat vähimmäispalkat, ylityökorvaukset, lomarahat ja työehdot rekkakuskeille Alankomaissa. Ennen kuin hyväksyt tarjouksen, varmista kirjallisesti, että työnantaja noudattaa CAO:ta.

EU-kansalaiset eivät tarvitse työlupaa ajaakseen hollantilaiselle työnantajalle. Tarvitset voimassa olevan EU:n myöntämän rijbewijs C/CE -ajokortin, voimassa olevan Code 95 -pätevyyden ja rekisteröidyn BSN:n (burgerservicenummer) verotusta varten. EU:n ulkopuoliset kuljettajat tarvitsevat erillisen työ- ja oleskeluluvan, jonka työnantaja järjestää.

Kyllä. ADR-sertifikaatti nostaa peruspalkkaa tyypillisesti 200,- € – 400,- € /kuukausi, ja kokeneet ADR-kuljettajat Rotterdamin satamassa voivat yltää 4.500,- € /kuukausi. Sertifikaatin hankkiminen maksaa 400,- € – 700,- €, ja useimmat työnantajat korvaavat sen työsuhteen ensimmäisen vuoden aikana.

Kyllä. Fyndaro on täysin ilmainen rekkakuskeille. Luot profiilin kerran, varmennat ajokortin, ja työnantajat ottavat sinuun yhteyttä suoraan — ei välitysmaksuja, ei tilausmaksua, ei piilokuluja.

Valmiina löytämään seuraavan kuljettajan työpaikkasi Alankomaissa?

Hollantilaiset työnantajat rekrytoivat aktiivisesti vuonna 2026. Luo ilmainen Fyndaro-profiili ja anna hollantilaisten kuljetusyritysten ottaa sinuun yhteyttä suoraan. Selaa avoimia rekkakuskin työpaikkoja Alankomaissa ilman välikäsiä ja kuluja kuljettajalle.

Fyndaro-profiili