10 min. læsning·

Lastbilchaufførløn i Holland 2026: guide til månedsløn

Af The Industry Voice

Lastbilchaufførløn i Holland 2026: guide til månedsløn

Hvis du vil sammenligne disse lønintervaller med ledige stillinger, kan du gennemse aktuelle lastbilchaufførjob i Holland eller se, hvordan virksomheder kan ansætte lastbilchauffører i Holland.

Holland betaler nogle af de højeste lastbilchaufførlønninger i Europa, og kløften mellem, hvad chauffører tror de kan tjene, og hvad arbejdsgiverne reelt betaler i 2026, er større end de fleste går ud fra. Ifølge TLN (Transport en Logistiek Nederland) mangler den hollandske transportsektor mere end 15.000+ professionelle chauffører, og den mangel har skubbet grundlønningerne op på tværs af alle rutetyper. IRU's rapport om chaufførmangel bekræfter, at Holland er et af de mest pressede chaufførmarkeder i EU, hvor ledige stillinger nu står ubesatte i gennemsnit 90+ dage. Denne guide gennemgår, hvad lastbilchauffører i Holland reelt tjener i 2026 — efter rute, efter by, efter erfaring — så du kan benchmarke din egen position mod det aktuelle marked.

Gennemsnitsløn efter Rutetype

Rutetype er den enkeltfaktor, der har størst betydning for din månedlige brutto­løn. Tabellen nedenfor afspejler 2026-markedssatser hos hollandske logistikarbejdsgivere baseret på CBS-lønndata, TLN's brancheundersøgelser og aktuelle jobopslag.

RutetypeMånedligt Brutto (EUR)Årligt Brutto (EUR)Bemærkninger
Lokal / bydistribution2.600,- – 3.000,- EUR31.200,- – 36.000,- EURHjemme hver aften, bydistribution
Regional3.000,- – 3.400,- EUR36.000,- – 40.800,- EUR1-2 nætter væk om ugen, fokus på Benelux
Langdistance national3.200,- – 3.700,- EUR38.400,- – 44.400,- EURFuld NL-dækning, nogle overnatninger
International3.500,- – 4.200,- EUR42.000,- – 50.400,- EUREU-dækkende ruter, ugentlige rotationer
Farligt gods / ADR3.800,- – 4.500,- EUR45.600,- – 54.000,- EURADR-certifikat påkrævet, præmiesatser

Internationale ruter og ADR-ruter betaler mest, men de indebærer også mest tid hjemmefra. Lokal distribution betaler mindre, men garanterer et forudsigeligt skema — en afvejning, som hver enkelt chauffør selv skal tage stilling til.

Løn efter By/Region

Hvor du kører fra, har betydning. Rotterdam og Venlo ligger konsekvent i top på lønskalaen på grund af havne- og grænseoverskridende godsmængder, mens byer i baglandet som Utrecht ligger lavere, men tilbyder mere stabile, hjemme-hver-dag-ruter.

By / RegionGns. MånedslønNøgleindustrierBemærkninger
Rotterdam3.300,- – 3.800,- EURHavnelogistik, containertransportEuropas største havn, højeste efterspørgsel
Amsterdam3.100,- – 3.600,- EURLuftfragt, detaildistributionSchiphol Cargo + e-handelshubs
Venlo3.100,- – 3.500,- EURGrænseoverskridende logistikPortal til den tyske Ruhr-region
Eindhoven3.000,- – 3.400,- EURHigh-tech, produktionASML's, Philips' forsyningskæder
Utrecht2.900,- – 3.300,- EURCentral distributionFødevaredetail, nationale DC'er

Løn efter Erfaringsniveau

NiveauErfaringMånedligt BruttoBemærkninger
Begynder0-2 år2.600,- – 2.900,- EURKræver ofte Code 95 + kørekort C/CE
Mellem3-5 år2.900,- – 3.400,- EURRen straffeattest, regionale ruter
Erfaren6-10 år3.400,- – 3.900,- EURInternational + specialiseret gods
Senior / Specialist10+ år3.900,- – 4.500,- EURADR, tankvogn, tung transport

Faktorer der Påvirker din Løn

  • CAO Transport en Logistiek — den brancheomfattende kollektive overenskomst fastsætter obligatoriske minimumsgrænser for grundløn, overarbejde og tillæg. Enhver arbejdsgiver, der er tilsluttet CAO'en, kan ikke betale under skalaen. Bekræft altid, at arbejdsgiveren følger CAO'en, før du underskriver.
  • ADR-certificeringstillæg — transport af farligt gods lægger typisk 200,- – 400,- EUR/måned til grundlønnen.
  • Nat- og weekendtillæg (toeslagen) — natskift (22:00-06:00) tilføjer cirka 19-50% til grundtimelønnen. Weekendarbejde tilføjer 50-100%.
  • Virksomhedsstørrelse — store logistikaktører (DHL, DSV, Vos Logistics) har tendens til at betale lidt under mellemstore regionale arbejdsgivere, men tilbyder bedre fordele, pension og køretøjskvalitet.
  • Sæsontoppe — volumen i Rotterdams havn stiger kraftigt i Q4. Mange chauffører tjener 15-20% mere i Q4 gennem overtid og bonusarbejde.

Hollands position inden for europæisk vognmandskørsel

Holland spiller en langt større rolle, end landets størrelse antyder, inden for europæisk godstransport. Rotterdam er den største havn på kontinentet, Schiphol er en af de mest trafikerede fragtlufthavne, og landet ligger ved Rhinens udmunding. TLN estimerer den nationale chaufførmangel til 15.000+ ledige stillinger og stigende. Arbejdsgivere reagerer med højere grundløn, tilmeldingsbonusser (ofte €1.500,- – €3.000,-) og betalte Code 95-opdateringskurser.

Hvad du bør vide om leveomkostninger

  • Amsterdam — det dyreste udlejningsmarked. En etrumslejlighed koster €1.600,- – €2.200,- /måned.
  • Rotterdam — mere overkommeligt. Etrumsudlejninger ligger på €1.100,- – €1.500,-.
  • Eindhoven — god værdi. Udlejninger ligger på €900,- – €1.300,-.
  • Venlo og grænsebyer — billigste mulighed. Mange chauffører betaler €500,- – €800,- for delt chaufførbolig.

Arbejdsgiverleveret bolig er almindeligt for internationale chauffører, især i Venlo-korridoren og omkring Rotterdams havn. Bekræft altid, om boligen trækkes fra din bruttoløn eller gives som en fordel — forskellen kan være €400,- – €600,- /måned i nettoløn.

FAQ

Frequently Asked Questions

Den gennemsnitlige lastbilchaufførløn i Holland i 2026 er 3.200,- – 3.700,- EUR/måned brutto for en national langdistancechauffør. Lokale chauffører tjener 2.600,- – 3.000,- EUR, og internationale eller ADR-chauffører kan nå op på 4.500,- EUR/måned med tillæg.

CAO Transport en Logistiek er den brancheomfattende kollektive overenskomst, der fastsætter juridisk bindende minimumsløn, overarbejdssatser, feriepenge og arbejdsforhold for lastbilchauffører i Holland. Inden du accepterer et tilbud, skal du skriftligt bekræfte, at arbejdsgiveren følger CAO'en.

EU-borgere behøver ikke en arbejdstilladelse for at køre for en hollandsk arbejdsgiver. Du skal eje et gyldigt EU-udstedt kørekort C/CE, en aktuel Code 95-kvalifikation og et registreret BSN (burgerservicenummer) til skattemæssige formål. Chauffører uden for EU skal bruge en separat arbejds- og opholdstilladelse, som arbejdsgiveren arrangerer.

Ja. ADR-certificering lægger typisk 200,- – 400,- EUR/måned til grundlønnen, og erfarne ADR-chauffører i Rotterdam havn kan nå op på 4.500,- EUR/måned. Certifikatet koster 400,- – 700,- EUR at opnå, og de fleste arbejdsgivere refunderer det inden for det første ansættelsesår.

Ja. Fyndaro er helt gratis for lastbilchauffører. Du opretter en profil én gang, verificerer dit kørekort, og virksomhederne kontakter dig direkte — ingen bureaugebyrer, intet abonnement, ingen skjulte udgifter.

Klar til at finde dit næste chaufførjob i Holland?

Hollandske arbejdsgivere ansætter aktivt i 2026. Opret en gratis Fyndaro-profil, og lad hollandske transportvirksomheder kontakte dig direkte. Gennemse aktuelle lastbilchaufførjob i Holland uden bureauer og uden chaufførgebyrer.

Fyndaro-profil