10 min läsning·

Lastbilschaufförslön Nederländerna 2026: Guide till månadslön

Av The Industry Voice

Lastbilschaufförslön Nederländerna 2026: Guide till månadslön

Om du vill jämföra dessa löneintervall med lediga tjänster, bläddra bland aktuella lastbilschaufförsjobb i Nederländerna eller se hur företag kan anställa lastbilschaufförer i Nederländerna.

Nederländerna betalar några av de högsta lastbilschaufförslönerna i Europa, och gapet mellan vad förare tror att de kan tjäna och vad arbetsgivare faktiskt betalar 2026 är större än de flesta inser. Enligt TLN (Transport en Logistiek Nederland) saknar den nederländska transportsektorn mer än 15.000+ yrkesförare, och den bristen har drivit upp grundlönerna inom alla rutttyper. IRU Driver Shortage Report bekräftar att Nederländerna är en av de mest ansträngda förarmarknaderna i EU, där lediga tjänster nu står obesatta i genomsnitt 90+ dagar. Den här guiden bryter ner vad lastbilschaufförer i Nederländerna faktiskt tjänar 2026 — per rutt, per stad, per erfarenhet — så att du kan jämföra din egen position med den aktuella marknaden.

Medellön per rutttyp

Rutttyp är den enskilt största faktorn för din månatliga bruttolön. Tabellen nedan speglar marknadsnivåerna 2026 hos nederländska logistikarbetsgivare, baserat på CBS lönedata, TLN branschundersökningar och aktuella jobbannonser.

RutttypMånadsbrutto (EUR)Årsbrutto (EUR)Anmärkningar
Lokal/stadsdistribution2.600,- – 3.000,- €31.200,- – 36.000,- €Hemma varje kväll, urban distribution
Regional3.000,- – 3.400,- €36.000,- – 40.800,- €1-2 nätter borta per vecka, fokus på Benelux
Långdistans nationell3.200,- – 3.700,- €38.400,- – 44.400,- €Täcker hela Nederländerna, en del övernattningar
Internationell3.500,- – 4.200,- €42.000,- – 50.400,- €Rutter i hela EU, veckorotationer
Farligt gods/ADR3.800,- – 4.500,- €45.600,- – 54.000,- €ADR-certifikat krävs, premiumnivåer

Internationella rutter och ADR-rutter betalar mest, men de innebär också mest tid borta från hemmet. Lokal distribution betalar mindre men garanterar ett förutsägbart schema — en avvägning varje förare måste göra själv.

Lön per stad/region

Var du kör ifrån spelar roll. Rotterdam och Venlo toppar konsekvent lönenivåerna på grund av hamn- och gränsöverskridande fraktvolymer, medan inlandsstäder som Utrecht ligger lägre men erbjuder stabilare rutter med hemkomst varje dag.

Stad/regionGenomsnittlig månadslönNyckelbranscherAnmärkningar
Rotterdam3.300,- – 3.800,- €Hamnlogistik, containertransportEuropas största hamn, högst efterfrågan
Amsterdam3.100,- – 3.600,- €Flygfrakt, detaljhandelsdistributionSchiphol Cargo + e-handelsnav
Venlo3.100,- – 3.500,- €Gränsöverskridande logistikPortal till tyska Ruhrregionen
Eindhoven3.000,- – 3.400,- €Högteknologi, tillverkningASML, Philips försörjningskedjor
Utrecht2.900,- – 3.300,- €Central distributionLivsmedelshandel, nationella DC

Lön per erfarenhetsnivå

NivåErfarenhetMånadsbruttoAnmärkningar
Nybörjare0-2 år2.600,- – 2.900,- €Kräver ofta Code 95 + rijbewijs C/CE
Mellan3-5 år2.900,- – 3.400,- €Rent register, regionala rutter
Erfaren6-10 år3.400,- – 3.900,- €Internationellt + specialiserad last
Senior/specialist10+ år3.900,- – 4.500,- €ADR, tank, tung transport

Faktorer som påverkar din lön

  • CAO Transport en Logistiek — det branschövergripande kollektivavtalet fastställer obligatoriska minimibelopp för grundlön, övertid och tillägg. Ingen arbetsgivare som är ansluten till CAO kan betala under skalan. Bekräfta alltid att arbetsgivaren följer CAO innan du skriver på.
  • Premie för ADR-certifiering — att transportera farligt gods ger normalt 200,- – 400,- €/månad extra på grundlönen.
  • Natt- och helgtillägg (toeslagen) — nattskift (22:00-06:00) ger ungefär 19-50% extra ovanpå grundtimlönen. Helgarbete ger 50-100% extra.
  • Företagsstorlek — stora logistikaktörer (DHL, DSV, Vos Logistics) betalar ofta något under medelstora regionala arbetsgivare men erbjuder bättre förmåner, pensioner och fordonskvalitet.
  • Säsongstoppar — volymerna i hamnen i Rotterdam ökar kraftigt under Q4. Många förare tjänar 15-20% mer under Q4 genom övertid och bonusarbete.

Nederländernas position inom europeisk lastbilstrafik

Nederländerna slår långt över sin vikt inom europeisk fraktbransch. Rotterdam är den största hamnen på kontinenten, Schiphol är en av de mest trafikerade flygplatserna för gods, och landet ligger vid Rhens mynning. TLN uppskattar den nationella förarbristen till 15.000+ lediga tjänster, och antalet ökar. Arbetsgivare svarar med högre grundlön, startbonusar (ofta €1.500,- – €3.000,-) och betalda Code 95-repetitionskurser.

Vad du bör veta om levnadskostnaderna

  • Amsterdam — högst hyresmarknad. En lägenhet med ett sovrum kostar €1.600,- – €2.200,- /månad.
  • Rotterdam — mer prisvärt. Hyror för en lägenhet med ett sovrum ligger på €1.100,- – €1.500,-.
  • Eindhoven — bra valuta för pengarna. Hyror ligger på €900,- – €1.300,-.
  • Venlo och gränsstäder — billigaste alternativet. Många förare betalar €500,- – €800,- för delat förarboende.

Arbetsgivarfinansierat boende är vanligt för internationella förare, särskilt i Venlo-korridoren och runt hamnen i Rotterdam. Bekräfta alltid om boendet dras från din bruttolön eller tillhandahålls som en förmån — skillnaden kan vara €400,- – €600,- /månad i nettolön.

FAQ

Frequently Asked Questions

Medellönen för lastbilschaufförer i Nederländerna 2026 är 3.200,- – 3.700,- €/månad brutto för en nationell långdistansförare. Lokala förare tjänar 2.600,- – 3.000,- €, och internationella eller ADR-förare kan nå 4.500,- €/månad med tillägg.

CAO Transport en Logistiek är det branschövergripande kollektivavtalet som fastställer juridiskt bindande minimilön, övertidsersättning, semestertillägg och arbetsvillkor för lastbilschaufförer i Nederländerna. Innan du accepterar ett erbjudande, bekräfta skriftligt att arbetsgivaren följer CAO.

EU-medborgare behöver inget arbetstillstånd för att köra för en nederländsk arbetsgivare. Du behöver ett giltigt EU-utfärdat rijbewijs C/CE, en aktuell Code 95-kvalifikation och ett registrerat BSN (burgerservicenummer) för skatteändamål. Förare från länder utanför EU behöver ett separat arbets- och uppehållstillstånd som ordnas av arbetsgivaren.

Ja. ADR-certifiering ger normalt 200,- – 400,- €/månad extra i grundlön, och erfarna ADR-förare i Rotterdams hamn kan nå 4.500,- €/månad. Certifikatet kostar 400,- – 700,- € att skaffa, och de flesta arbetsgivare ersätter kostnaden under det första anställningsåret.

Ja. Fyndaro är helt gratis för lastbilschaufförer. Du skapar en profil en gång, verifierar ditt körkort, och arbetsgivare kontaktar dig direkt — inga byråavgifter, inga prenumerationer, inga dolda kostnader.

Redo att hitta ditt nästa förarjobb i Nederländerna?

Nederländska arbetsgivare anställer aktivt under 2026. Skapa en gratis Fyndaro-profil och låt nederländska transportföretag kontakta dig direkt. Bläddra bland lediga lastbilschaufförsjobb i Nederländerna utan byråer och utan avgifter för föraren.

Fyndaro-profil